İlk beş yıl çok önemli

29 Aralık 2013 Pazar – Takvim Gazetesi

İlk beş yıl çok önemli

İlk beş yıl çok önemli

Meme kanseri tedavisi görmüş bir kişi ne kadar takip edilir?

Meme kanserli hastalarda ilk 3 yıl 3 ayda bir, 3 ila 5 yıllar arasında 6 ayda 1, 5’inci yıldan sonra yılda bir defa kontrol muayenesi yaptırmasını öneriyoruz.

Tedavi ne kadar sürer?

Meme kanserinin tedavisi aylar alabilir. Tedavi sırasında psikolojik sorunlar ve tedavilerin yan etkileriyle karşılaşabiliriz.
Ancak, kişinin kendine güveni, dostların, eşinin, ailesinin desteğiyle daha kısa sürede hasta iyileşebilir.

Tedavi sırasında kişilere ne önerirsiniz?

Tedavi süresinde ve sonrasında, yaşama yeniden başlayacağınızı düşünün.
Stresle mücadele etmesini öğrenin. Karşılaştığınız problemleri çok fazla önemsemeyin. Günlük egzersiz yapın. Var olan hobilerinizi, yeteneklerinizi geliştirin. Mutlu olmaya çalışın. Her şeye rağmen kendiniz ve çevreniz için sağlıklı olmaya çalışın.

Diğer kanserlere yol açar mı?

Hayır. Ancak bazı durumlarda meme kanserinin yumurtalık kanseriyle birlikte görüldüğü olur. Onun dışında bazen bazı hastalarda kalın bağırsak kanseriyle birlikte görülür. Bu tamamen bir rastlantıdır.

Meme kanserinin beslenmeyle ilişkisini anlatır mısınız?

Tüm kanserlerin oluşumunda, beslenme ana nedenlerin başında geliyor. Bu nedenle sağlıklı ve doğal beslenme çok önemli. Burada şunu yerseniz kanser olmazsınız, ya da şu yiyecekler kansere yol açıyor” demek doğru değil. Çünkü bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmuyor.
Ancak doğal gıdaların her zaman daha güvenilir olduğunu biliyoruz. Doğal gıdalar deyince, yazın yetişen bir ürünün kışın yenilmesi anlamına gelmemeli. Her doğal ürünü mevsiminde yememiz gerekir. Özellikle kadınlar sürekli bir arayış içindeler. “Şunu yesem sağlığıma kavuşur muyum?” gibi soruları sıkça soruyorlar.
Burada söyleyebileceğimiz tek şey doğal beslenin. Konserve yiyeceklerden uzak durun.
Meme kanseri tedavisi süren hastalar gün içinde nasıl beslenmeli? Öncelikle öğünleri kesinlikle kaçırmayın. Ara öğün yapmaya çalışın. Ara öğünleri açık bir çay ya da yeşil bir çayla ve bir meyve ile geçirebilirsiniz.
Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarının da meme kanserinde etkisi oluyor.
Sürekli hayvansal yağ ve protein tüketen, sebze ve meyve yemeyen kişilerde meme kanseri riski yüksek. Bir de egzersiz yapmayan, fiziksel aktivitelerde uzak olan kişilerde meme kanseri sıklıkla görülüyor. Menopoza giren kadınların egzersizlerden uzaklaştığını görüyoruz.
Ortalama yaşam süresinin de artması da meme kanseriyle karşılaşılmasına neden oluyor.

Kanser riskini azaltma yolları

Meme kanseri riskini nasıl azaltabiliriz?
Her gün düzenli egzersiz yapmalısınız Stresle mücadele etmeyi ğrenmelisiniz Sigarayı bırakmalısınız Aşırı kiloları vermelisiniz Alkolü azaltılmalısınız Sağlıklı beslenmelisiniz.

Doğru bilinen yanlışlar

Meme kanserinin kalple bir ilişkisi var mı?

Meme kanserinin kalple ilişkisi yok. Ancak meme kanserinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının kalp üzerine olumsuz etkilerinin olduğu biliniyor. Radyoterapi, sol meme kanserinde uygulandığı zaman kalbin iyi korunması gerekir. Uzmanlar, bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kanser 40 yaşından büyüklerde mi görülür?

Hayır, 40 yaşın altındaki kadınlarda da olabilir. Ancak daha az sıklıkla.

Bunlara dikkat

Aşağıda değişiklikler fark edildiğinde, gecikmeden bir hekime başvurulmalıdır: Memede ele gelen sertlik veya kitle. Meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği. Meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması. Memede veya meme başında içeri doğru çekinti olması. Memenin şeklinde herhangi bir değişiklik. Meme başlarının pozisyonlarında değişiklik. Meme başında ortaya kanlı, kendiliğinden gelen ve tek taraflı akıntı.

İlk beş yıl çok önemli

Kaynak : http://www.takvim.com.tr/Yasam/2013/12/29/ilk-bes-yil-cok-onemli