Pembe Festival

9 Ekim 2017

Kaynak : ntv.com.tr

Pembe Festival

Türkiye’de görülme sıklığı son 20 yılda 2,5 kat artan meme kanserine karşı kadınları bilinçlendirmeyi hedefleyen MEMEDER, Meme Sağlığı Farkındalık Ayı olan Ekim ayında Pembe Festival’i hayata geçirdi.

Ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseriyle ilgili farkındalığı artırmayı hedefleyen Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), tarihlerinde İstanbul’da Pembe Festival’i düzenledi.

Meme sağlığıyla ilgili toplumu bilinçlendirmek için MEMEDER’in 10 yıldır aralıksız çalıştığını ifade eden MEMEDER Başkanı Ülkü Büyükgönenç, şunları söyledi:

“Kadınlarımızın meme kanserine karşı farkındalığının artmasını, kanserin bir son olmadığını erken teşhis ile hayatta kalma şansının yüzde 95 olduğunun bilinmesini istiyoruz. Ben meme kanserine erken evrede yakalandım ve bu hastalık benden sadece 6 ayımı aldı şimdi sağlığıma kavuştum. Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Pembe Festival ile daha fazla kadına ulaşarak kendi kendine muayenenin ve erken teşhisin önemini anlatmayı hedefliyoruz.”

BATI’YA BENZEDİKÇE MEME KANSERİ VAKALARI ARTIYOR

Türkiye’de meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu açıklayan MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Türkiye’de meme kanseri sıklığının son 20 yılda 2,5 kat arttığına dikkat çekti.

Meme kanseri vakalarının artmasının nedenini Türkiye’de yaşam tarzının giderek Batı’ya benzemeye başlaması olarak açıklayan Özmen sözlerine şöyle devam etti:

“Batı Türkiye’de kadınlar geç evleniyor, geç doğum yapıyor, az doğum yapıyor ve daha az emziriyor. Anadolu’da kız çocukları 14 yaşında ergenliğe girerken İstanbul’da 10-11 yaşında ergenliğe giriyor. Anadolu’daki kadınlar 45-50 yaşında menopoza girerken İstanbul’daki kadınlar 55 yaşında menopoza giriyor. Tüm bu faktörler maalesef ülkemizde meme kanseri vakalarının artmasına neden oluyor.”

Pembe Festival

BEDEN KİTLE İNDEKSİ 20-25 CİVARINDA TUTULMALI

Meme kanserinde erken teşhis ile tedavide yüzde 95 başarı sağlandığını açıklayan Prof. Özmen, meme kanserinden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle özetledi;

-Her sağlıklı kadın, aylık kendi kendine meme muayenesine 20 yaşından itibaren başlamalı, her ay düzenli yapmalıdır.
-Her sağlıklı kadın 40 yaşından itibaren her yıl klinik meme muayenesi yaptırmalıdır.
-Ailesinde meme kanserli akrabası olanlar ise, risk durumuna özel tarama programına başlamalıdır.
-40 yaşından itibaren doktorunuzun önereceği düzenli aralıklarla mamografi kontrolleri yapılmalıdır (Her sağlıklı kadın için iki yılda bir kez yaptırılmalıdır).
-Aşırı kilodan uzak durmak gerekiyor; bu nedenle beden kitle indeksinin 20-25 civarında olması önemlidir.
-Her gün bir saat egzersiz yapılmalıdır.
-Mevsimindeki sebze ve meyvelerle beslenmelidir.
-Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.